banner-slider

  • Pierwsze zdjęcie Toruńskich Wodociągów
  • Drugie zdjęcie Toruńskich Wodociągów

FAQ

Woda wodociągowa nie jest wodą destylowaną czyli otrzymywaną laboratoryjnie chemicznie czystą (H2O), która w naturze nie występuje, lecz zawiera różne pierwiastki i minerały (wapń, magnez, sód, potas, fluorki). Powstawanie osadu jest naturalnym zjawiskiem wytrącania się z wody pod wpływem temperatury węglanów, głównie wapnia i magnezu, czyli zanikaniem tzw. twardości węglanowej wody. Wytrącony osad nie świadczy o zanieczyszczeniu wody tylko o określonym stopniu twardości wody (zawartości związków wapnia i magnezu). Twardość wody wodociągowej w Toruniu wraz z wartościami dopuszczalnych norm znajdą Państwo na tej stronie naszego serwisu. Sposobem uniknięcia tworzenia się kamienia na grzałkach bojlerów może być zamontowanie w ich wnętrzu katody. Wówczas węglany wapnia i magnezu wytrącają się wokół katody, pozostawiając grzałkę bez osadu.
Osiedle Wrzosy Polana obecnie nie jest zasilane w wodę z miejskiej sieci wodociągowej. Zgodnie z Programem Ogólnym Sieci Wodociągowej dla miasta Torunia w/w osiedle będzie w przyszłości zasilane w wodę poprzez istniejącą pompownię II stopnia „Stare Bielany” zlokalizowaną przy ul. Grunwaldzkiej - Św. Józefa. Termin "strefa zasilania" dotyczy ciśnienia w sieci wodociągowej na określonym obszarze. "Pierwsza strefa" to obszary zasilane bezpośrednio z Ujęć Wody. "Druga strefa" to obszary zasilane poprzez pompownie wody (w tym przypadku Stare Bielany). 07.05.2003
Zawartość fluorków w wodzie wodociągowej wynosi 0,2 - 0,4 mg/l.

Twardość wody w miejskiej sieci wodociągowej w Toruniu waha się w granicach 229,1 – 276,3 mg CaCO3/ dm3 (lata 2005-2007). W przeliczeniu na stopnie niemieckie, do których najczęściej odwołują się producenci zmywarek, daje to wartości w granicach: 13,5 – 16,2 (dGH lub dKH).Woda o twardości 10 – 20 stopni niemieckich uznawana jest za wodę średnio twardą. Więcej informacji nt. twardości wody, stosowanych jednostek, sposobu przeliczeń jednostek oraz klasyfikacji twardości wody dostępne na naszej stronie internetowej.

Toruńskie Wodociągi Sp. z o.o. w ramach prowadzonego monitoringu jakości wody w sieci wodociągowej bada tylko jakość wody zimnej, ponieważ taka woda (zimna) dostarczana jest z ujęć do sieci miejskiej. Próby wody pobierane są w reprezentatywnych punktach sieci miejskiej i podlegają one tzw. analizie skróconej. W skład tej analizy wchodzą następujące parametry: mętność, barwa, zapach, odczyn, ChZT-Mn, azot-NH4, azot-NO2, azot-NO3, chlorki, żelazo, mangan, chlor wolny, glin, twardość ogólna, zasadowość ogólna, THM oraz parametry bakteriologiczne: liczba bakterii w 1 cm³, w 37ºC po 24h, liczba bakterii w 1 cm³ w 22ºC po 72h, Wsk.Coli, Wsk.Coli typu fekalnego, Paciorkowce kałowe w 100 cm³, Clostridia w 100 cm³. Uśrednione wyniki tej analizy ogłaszane są przez Spółkę między innymi na naszej stronie internetowej (Link: ,,Sprawdź informacje o wodzie”, ,,Jakość wody w sieci”). W próbach wody pobieranej z sieci wodociągowej nie oznacza się metali ciężkich. Natomiast zawartość metali ciężkich jest analizowana w wodzie surowej oraz uzdatnionej pobieranej na wyjściu z każdej stacji uzdatniania wody. Z metali ciężkich w wodzie uzdatnionej oznaczany jest: kadm, chrom ogólny, miedź, ołów, cynk. Zawartość metali ciężkich w wodzie uzdatnionej ze wszystkich ujęć jest kilkakrotnie mniejsza od obowiązującej normy prawnej. Zakres i częstotliwość prowadzonych analiz jakości wody dla monitoringu jakości wody w sieci oraz jakości wody ujmowanej i uzdatnionej określają przepisy: rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 19 listopada 2002 roku (Dz.U. Nr 203 poz.1718), rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 27 listopada 2002 roku (Dz.U. Nr 204 poz.1728) oraz porozumienie z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Toruniu sprawie wyznaczenia miejsc poboru próbek wody w terenie miasta Torunia. Toruńskie Wodociągi Sp. z o.o. nie prowadzi analiz wody podgrzanej. Jakość wody podgrzanej może różnić się składem od wody zimnej z uwagi na zastosowaną metodę podgrzewania oraz stan instalacji. Woda pod wpływem temperatury zmienia właściwości, w wyniku których z wody wytrącać się mogą osady, głównie w postaci Ca CO3.
W oczyszczalni ścieków przy ul. Bydgoskiej w systemie zaopatrzenia w energię wykorzystuje się powstający w procesie technologicznym biogaz składający się: w 61 % metanu i 39 % CO2, jako paliwo do produkcji ciepła i prądu elektrycznego. Obiekt jest wyposażony w siłownię pracującą w systemie kogeneracyjnym, składającą się z dwóch zespołów prądotwórczych typu BHKW 415 o mocy elektrycznej 380 kW każdy. Średnia produkcja biogazu wynosi ok. 300 Nm sześć. na godzinę, stanowi to zabezpieczenie zapotrzebowania na energię cieplną o mocy: lato 650 kW, zimą 1400 kW. Produkcja energii elektrycznej z agregatów prądotwórczych pokrywa w 40% zapotrzebowanie energetyczne obiektu. Do sieci Koncernu Energa jest sprzedawana energia stanowiąca nadwyżki produkcyjne w okresach zmniejszonych napływów ścieków.W związku z przedstawionym powyżej bilansem energetycznym Zarząd Spółki obecnie nie przewiduje rozszerzenia działalności polegającej na dostawie biogazu i energii innym podmiotom gospodarczym poza wymienionym powyżej.23.05.2006
TAK, woda dostarczana mieszkańcom jest zdatna do picia bez gotowania.

Zasady udostępniania do zwiedzania obiektów należących do Spółki Toruńskie Wodociągi opisane są w instrukcji, którą można znaleźć w linku: JAK ZAŁATWIĆ SPRAWĘ - ZWIEDZANIE OBIEKTÓW SPÓŁKI

Toruńskie Wodociągi Sp. z o.o. odpowiada za dostarczanie zimnej wody do budynków oraz zimnej wody do węzłów cieplnych w celu jej podgrzania, nie ponosi natomiast odpowiedzialności za stan techniczny instalacji ciepłej wody użytkowej, za którą to odpowiada administrator budynku.

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.